Tikras pavojus: kirminai žmonėms

Kirminai kelia pavojų žmogaus organizmui

Visą gyvenimą žmogus susiduria su rizika užsikrėsti įvairiais parazitais. Labiausiai paplitę yra helmintai (žmogaus kirminai). Šie parazitai žmogaus organizme sukelia daugybę komplikacijų, tarp kurių yra: virškinimo trakto sutrikimai, fiziniai vidaus organų pažeidimai, helmintozės. Helmintozė – tai ne viena liga, o grupė ligų, kurias išprovokuoja žmogaus viduje gyvenantys parazitai. Visi helmintai skirstomi į 3 pagrindinius tipus:

 • nematodai (priklauso apvaliųjų kirmėlių kategorijai), ryškūs atstovai - apvaliosios kirmėlės, spygliuočiai, vytiniai;
 • kaspinuočius, arba cestodus (plokščiųjų kirmėlių būrį), atstovauja kaspinuočiai, galvijų kaspinuočiai;
 • flukes arba trematodai (plokščiųjų kirmėlių būrys) yra pavaizduoti kepenyse.

Kadangi helmintai palieka šeimininko organizmą reprodukcijos laikotarpiu, kad išsaugotų rūšį, pernešdami į kitą šeimininką ar į aplinką, jie taip pat skirstomi pagal perdavimo tipą:

 1. Mechaninis perkėlimas apima judėjimą dideliais atstumais, o nešiklio kūne nevyksta kirminas. Tai apima daugumą nariuotakojų (vėžiagyvių, voragyvių ir šimtakojų), dažnai nešiojamų ant paprastų musių kojų.
 2. Tarpinis šeimininkas yra specifinis perdavimo būdas, kai vienas iš vystymosi etapų vyksta vektoriaus kūne. Pavyzdžiui, galvijų kaspinuočio nešiotojas (tarpinis šeimininkas) yra galvijai, o žmonės yra galutinis nešiotojas.

Helmintai taip pat skiriasi savo perdavimo būdu:

 • aktyvus (kontaktinis);
 • pasyvus (maistas).

Kontaktiniai helmintai geba patekti į žmogaus organizmą per gleivines ir odą (schistosomas, ankilinės kirmėlės). Dažnesnės yra per maistą plintančios ligos, kurios žmogui išsivysto pavalgius neplautų maisto produktų, kontaktuojant su sergančiais asmenimis, nesilaikant asmens higienos taisyklių.

Iš viso pasaulyje yra daugiau nei 250 žemesniųjų kirmėlių rūšių, parazituojančių žmonėms. Kadangi kirminų buvimo žmonėms simptomai pasireiškia skirtingai, esant menkiausiam įtarimui, turėtumėte susisiekti su specialistu ir išsitirti.

Kirmėlių gyvenimo ciklas, jų dauginimasis ir vystymasis

Helmintų vystymosi pavyzdys yra klasikinė apvaliųjų kirmėlių gyvenimo ciklo schema. Parazito kiaušinėliai yra itin atsparūs neigiamam išoriniam poveikiui ir gali išlikti žemėje iki šešių mėnesių. Pačiai lervai išsivystyti reikia nuo 2 savaičių iki 2 mėnesių, priklausomai nuo aplinkos sąlygų: temperatūros, drėgmės, deguonies prieinamumo. Prinokęs kiaušinis su maistu patenka į skrandį, kur skrandžio sultys nuėda kiaušinio lukštą, išlaisvindamos lervą.

Ascaris yra nematodas, priklauso apvaliųjų kirmėlių grupei

Po to apvaliosios kirmėlės patenka į kraują per žarnyno sienelę ir pradeda judėti per visą kraujagyslių sistemą, kol patenka į plaučių alveoles. Apvaliųjų kirmėlių lerva yra aerobinė, tik čia ji suaktyvėja ir toliau vystosi. Minta krauju, užauga iki 3-4 mm ilgio. Sulaukęs pirminės brandos praėjus 4-5 dienoms po invazijos, apvaliosios kirmėlės pradeda judėti link bronchų. Jo judėjimas sukelia žmogui kosulį, dėl kurio lerva kartu su gleivėmis patenka į burnos ertmę ir vėl į žarnyną. Čia įvyksta paskutinis lervos formavimosi į suaugusį etapas.

Suaugusio apvaliojo kirmėlio gyvenimo ciklas trunka apie metus, per tą laiką jis padeda iki 250 000 kiaušinėlių. Žmogaus sveikata, o kartais net gyvybė, tiesiogiai priklauso nuo kirminų buvimo organizme ir jų kiekio, todėl svarbu pradėti gydymą kuo anksčiau. Ascariasis lydi intoksikacija, o komplikacija bus žarnyno nepraeinamumas, kai kuriais atvejais prireikia skubios chirurginės intervencijos.

Helmintų dauginimasis vyksta 2 būdais, kurių pagrindu kirminai skirstomi į biohelmintus ir geohelmintus. Paprastai parazitų kiaušinėliai patenka į išorinę aplinką, kur subręsta. Tada kiaušinėlis turi patekti į šeimininką, kur jis arba visiškai išsivysto (geohelmintai), arba pereina transformacijos į lervą stadiją (biohelmintai).

Nematodai, priklausantys geohelmintų grupei

Biohelmintų vystymosi procesas yra sudėtingesnis, išsivystymo iki suaugusio žmogaus ir brandos stadijos yra atskirtos nuo lervos atsiradimo stadijos. Tai yra, iš išorinės aplinkos kiaušinis pirmiausia patenka į tarpinį nešiklį, kur išsirita lerva. Tada jį turi praryti galutinis šeimininkas, kad jis pasiektų suaugusiųjų formą. Kartais biohelmintai pakeičia iki 4 tarpinių nešiotojų, kol pasiekia savo galutinį šeimininką.

Simptomai

Kaip nustatyti kirminų buvimą? Polimorfiniai simptomai ir skausmingų pojūčių nebuvimas pirmosiomis ligos stadijomis apsunkina diagnozę. Dažnai kirminų atsiradimo žmonėms priežastys yra siejamos su pasenusio ar užteršto maisto vartojimu, o patys parazitai gyvena tiesiai virškinamajame trakte, todėl jų buvimo žmogaus organizme požymiai daugeliu atvejų yra susiję su organizmo funkcionavimu. žarnynas:

 • laisvos (nestabilios) išmatos;
 • skausmas ir pilvo pūtimas;
 • alerginiai odos bėrimai;
 • vidurių pūtimas;
 • pykinimas;
 • vėmimas;
 • apetito stoka arba perteklius;
 • naktį - miego sutrikimai, mėtymas, griežimas dantimis, seilėtekis;
 • niežulys išangėje;
 • gleivių ar kraujo buvimas išmatose.

Šie simptomai atsiranda po užsikrėtimo ir trunka neilgai (apie 7 dienas). Pakartotinio užsikrėtimo atveju jie kartojami po 2-3 savaičių. Negydant arba pasireiškus ūminei ar lėtinei ligos formai, kai kurie simptomai neišnyksta, o prie jų prisideda ilgo parazitų buvimo organizme pasekmės:

 1. Apsinuodijimas pasireiškia beveik kartu su infekcija, tačiau ankstyvosiose stadijose jis nėra toks pastebimas. Kuo daugiau kirmėlių žmogaus organizme, tuo stipresni apsinuodijimo simptomai – nuo rytinio pykinimo iki vėmimo ir pilvo skausmo.
 2. Spūstis plaučiuose (infiltratai), bronchų spazmai, plaučių uždegimas. Pagrindiniai kaltininkai – plaučių alveolėse besivystantys ir jas pažeidžiantys parazitai, kurie provokuoja uždegiminius procesus.
 3. Širdies raumens uždegimas (miokarditas). Infekcinė liga, helmintų gyvybinės veiklos ir vėlesnės intoksikacijos rezultatas.
 4. Meningoencefalitas – pavojingas smegenų ir jų membranų uždegimas, kurį sukelia bakterijos ir pirmuonys.

Įvairūs patogenai turi savo apraiškas ir pasekmes, tačiau dauguma simptomų būdingi visiems helmintams.

Diagnostika

Diagnozė nustatoma laboratorinėmis sąlygomis. Tik tokiu atveju, esant kirmėlių kiaušinėliams ir jų požymiams kraujyje ar išmatose, galima drąsiai diagnozuoti helmintozę. Tačiau išmatų analizės ne visada pakanka – kai kurios parazitų rūšys jose nepasireiškia. Specialus kirminų buvimo nustatymo metodas yra serologinis kraujo tyrimas antikūnams nustatyti. Helmintozės diagnozei naudojami šie metodai:

 • tulžies tyrimai;
 • makroskopija (apvaliosioms kirmėlėms ir kirmėlėms nustatyti);
 • raumenų audinio biopsija, siekiant patikrinti, ar nėra trichineliozės;
 • Rentgenas ir ultragarsas.

Trichineliozė yra parazitinė liga, kurios metu patogeno lervos pasklinda po šeimininko organizmą, sukeldamos daugybę organų ir centrinės nervų sistemos destrukcijos, o po to nusėda raumenų audinyje. Parazitai žmogaus raumenyse palaipsniui aplink save sukuria infiltratų kapsulę, o jų buvimo organizme simptomai mažėja, tačiau iki to laiko jau buvo padaryta rimta žala šeimininko sveikatai.

Mėsa užteršta trichinelėmis – pavojingi parazitai

Vienu iš pagrindinių simptomų galima laikyti eozinofilija, kurios metu staigiai padidėja eozinofilų skaičius paciento kraujyje. Eozinofilai yra leukocitų porūšis, reaguojantis į mažiausius svetimkūnius kraujotakos sistemoje. Tose vietose, kur kaupiasi parazitų lervos, greitai atsiranda vidinis pabrinkimas ir dėmės ant odos – infiltracijos pėdsakai. Jie taip pat lieka skrepliuose ir plaučių skystyje.

Kadangi helmintinių ligų simptomai yra platūs ir iš esmės sutampa su kitų ligų požymiais, savęs diagnozė negali būti visiškai patikima. Pasitaiko atvejų, kai, suvalgę bananų, žmonės išmatose pastebėjo tamsius siūlus, kurie buvo supainioti su kirmėlėmis. Prieš pradedant gydymą, būtina atlikti visus tyrimus, siekiant nustatyti parazitų buvimą ir tipą.

Helmintozės gydymas

Gydant parazitines ligas reikia laikytis kelių bendrų taisyklių:

 1. Kruopšti sergančiojo patalynės ir patalpos, kurioje jis yra, dezinfekcija. Sumažinkite kontaktą iki minimumo, atskirkite indus.
 2. Griežta dieta, išskyrus alkoholį. Rekomenduojama gerti morkų sultis ir beržo pumpurų antpilą.
 3. Laikytis asmeninės higienos, dažnai plauti rankas ir skalbti, valyti gyvenamąsias patalpas.
 4. Gydymo eigos ir jo veiksmingumo stebėjimas.

Šiuolaikiniai gydymo metodai neleidžia naudoti atskiro vaisto, nes tai negarantuoja visiško visų tipų helmintų aprėpties. Dažniausiai gydytojas skiria pradinio veikimo vaistą, kuris silpnina parazitus. Po 3 dienų, priklausomai nuo paciento amžiaus ir infekcijos sunkumo, skiriami antihelmintiniai vaistai. Nėščioms moterims arba žmonėms, kuriems yra kontraindikacijų vartoti vaistus, skiriamas netoksiškas vaistas iš tetrahidropirimidinų grupės.

Jei nėra galimybės kreiptis į gydytoją, naudokite liaudies gynimo priemones. Šie vaistai turi gerą antihelmintinį poveikį:

 • česnako užpilo klizma, česnako vartojimas tuščiu skrandžiu;
 • bitkrėslės antpilas tuščiu skrandžiu 4 kartus per dieną prieš valgį;
 • pelyno tinktūra spirite, geriama 3 kartus per dieną, 20 mg.

Šiais laikais helmintų infekcijos diagnozuojamos ir gydomos per trumpą laiką. Jei nepaisysite ligos ir pradėsite gydymą laiku, tai padės išvengti komplikacijų ir reinvazijos. Didžiausią pavojų parazitinės ligos kelia vaikams: vėluoja protinis vystymasis, atsiranda komplikacijų lėtinių ligų forma, uždegiminiai procesai. Nepaprastai svarbu nedelsiant paaiškinti vaikui, kad reikia plauti rankas ir laikytis asmeninės higienos taisyklių. Suaugusieji taip pat privalo laikytis kitų prevencinių priemonių.

Helmintiazių prevencija

Be asmeninės higienos, yra keletas veiksnių, turinčių įtakos kirminų priežasties pašalinimui:

 • daržovių ir vaisių plovimas karštu vandeniu;
 • namų švaros palaikymas, reguliarus šlapias valymas;
 • subalansuota mityba, aprūpinanti organizmą pakankamu kiekiu visų grupių vitaminų;
 • augintinių būklės stebėjimas, kasmetiniai vizitai pas veterinarą;
 • tinkamas žuvies ir mėsos terminis apdorojimas;
 • kova su namuose gyvenančiais vabzdžiais;
 • susilaikyti nuo maudymosi ir poilsio vietose, kuriose ganosi galvijai.

Prevencinių priemonių laikymasis ir savalaikė konsultacija su gydytoju infekcijos atveju padės išvengti komplikacijų. Teisingas gydytojo specialisto paskirtų vaistų dozavimas greitai atsikratys parazitų, o liaudiškas priemones galima naudoti kartu su paskirtais vaistais.