Koks kraujo tyrimas turėtų būti atliekamas dėl parazitų buvimo organizme

Gydytojai rekomenduoja reguliariai atlikti kraujo tyrimą dėl parazitų, nes net laikantis higienos taisyklių ne visada įmanoma apsisaugoti nuo jų užkrėtimo. Prevenciniais tikslais ši procedūra turi būti atliekama tiek vaikams, tiek suaugusiems. Helmintai žmogaus organizme gali būti daugiau nei keliolika metų, nerodydami jokių simptomų. Norėdami nustatyti parazitų buvimą, būtina atlikti diagnozę.

Infekcijos keliai

Kirmėlės gali patekti į kūną keliais būdais. Gydytojai nustato keturis pagrindinius kelius:

 • per žemę, o po to - vandenį (helmintai patenka į dirvą kartu su išmatomis);
 • iš asmens į kontaktą;
 • per žalią, blogai paruoštą mėsą ar žuvį;
 • vabzdžių pagalba.

Kirmėlių dauginimasis žmogaus organizme neįmanomas. Kiekvieno tipo helmintai turi tam tikrą gyvenimo trukmę.

Kirmėlių organizme padaugėja tik tada, kai jos vėl užkrėstos. Norėdami sumažinti infekcijos riziką, žmonės turi laikytis geros higienos.

Kirmėlių užkrėtimo simptomai

Bendrieji kirminų buvimo žmogaus organizme požymiai yra išreikšti staigiu svorio kritimu, blyškia oda, žmogus jaudinasi dėl niežėjimo išangėje. Tačiau yra ir kitų apraiškų, kurios yra užmaskuotos kaip kitos ligos.

 1. Virškinimo trakto sutrikimai. Žmogų jaudina skrandžio skausmas, pykinimas, vėmimas. Gyvybinės veiklos metu kai kurie kirminai išskiria specifines medžiagas, sukeliančias viduriavimą.
 2. Normalaus nervų sistemos veikimo sutrikimas. Helmintai išskiria toksinus, kurie gali sukelti organizmo intoksikaciją. Savo ruožtu tai neigiamai veikia nervų sistemos būklę.
 3. Alerginė reakcija. Asmenimis, užsikrėtusiais kirminais, gali būti bėrimas.
 4. Sumažėjęs imunitetas. Dėl silpnos kūno gynybos žmonėms gali išsivystyti gretutinės ligos.

Yra nuomonė, kad jei žmogus griežia dantimis ar knarkia naktį, jo kūną veikia helmintai, tačiau šie duomenys nėra moksliškai patvirtinti.

Jei yra vienas ar keli išvardyti simptomai, būtina diagnozuoti, ar organizme nėra kirminų. Jums reikės atlikti kraujo tyrimą dėl parazitų.

Pagrindiniai diagnostikos metodai

Yra keletas pagrindinių būdų diagnozuoti helmintus žmogaus kūne.

Išmatų analizė

Išmatų analizė yra tradicinis kirminų nustatymo metodas. Tyrimo metu gydytojai randa kirmėlių kiaušinėlius. Norėdami patvirtinti diagnozę, vėl turėsite paaukoti išmatas. Tačiau parodyta analizė nėra patikimas diagnostikos metodas, nes kirminai gali ilgai nedėti kiaušinių.

Kraujo tyrimas

Kraujo tyrimas nustatant parazitus yra patikimesnis metodas, leidžiantis aptikti kirminus ankstyvoje stadijoje. Visi žmogaus kūne vykstantys procesai atsispindi kraujyje. Šio tipo diagnozė leidžia ne tik nustatyti kirminus, bet ir nustatyti jo tipą. Jei kraujyje yra kirminų, galite rasti jų atliekų.

kraujo paėmimas analizuojant parazitus

Kai organizme yra parazitų, kraujyje bus nustatyta daug eozinofilų. Diagnozę reikės patvirtinti papildomais tyrimo metodais. Kraujo tyrimų yra daugybė rūšių, juos galima vadinti skirtingai.

Enterobiazės grandymas

Norėdami nustatyti pinworms organizme, gydytojas paskiria pacientui skrepi nuo enterobiazės. Procedūros metu gydytojas vatos tamponu perbraukia odos raukšles šalia išangės. Gautas mėginys siunčiamas į laboratoriją tolesniems tyrimams. Ta pati procedūra atliekama su lipnia juosta, klijuojama ant klosčių. Tada juosta dedama ant stiklo, klijuojama ir nuimama, o pats stiklas siunčiamas į laboratoriją.

Imunologinis kraujo tyrimas

Su fermentais susijęs imunosorbento tyrimas yra specifinis tyrimas, leidžiantis tiksliai diagnozuoti helmintų buvimą vaikams ir suaugusiems. Naudojant šį metodą įmanoma aptikti ir mikroskopinius parazitus, ir didelius. Ši parazitų analizė pagrįsta antikūnų paieška.

Kraujas imuninei fermento analizei imamas iš venos. Tada jis centrifuguojamas ir tiriamas kraujo serumas.

ELISA rezultatai pateikia išsamią informaciją apie helmintų buvimą organizme ir jų tipą.

Fermento imuninę analizę sudaro du pagrindiniai komponentai:

 • imuninis atsakas;
 • fermentinė reakcija.

Dėl imuninio atsako galima nustatyti parazitų buvimą ir sužinoti, kokios rūšies kirminai įsitaisė organizme. Fermentinė reakcija leis išsamiau ištirti nustatytą helmintų tipą ir vizualiai išmatuoti gautus duomenis.

Reaguodamas į svetimkūnio invaziją, organizmas reaguoja gamindamas jam antikūnus.pilvo skausmas gali būti parazitų buvimo organizme priežastisJei organizme pakenkiama kirmėlėms kraujyje, susidaro antikūnai prieš toksinus ir kirmėlių atliekas. Ši technika pagrįsta šių antikūnų tyrimais.

Kraujo tyrimas užtruks 2–4 dienas. Tai galima padaryti bet kurioje valstybinėje klinikoje. Taip pat galima atlikti panašų tyrimą privačiose klinikose.

Kokios dar analizės?

Be fermento imunosorbento tyrimo, parazitus galima nustatyti ir kitais būdais.

Tyrimui naudojami šie kraujo tyrimai:

 • netiesioginė hemagliutinacijos reakcija;
 • imunofluorescencijos reakcija.

Abu metodai taip pat naudojami antikūnams kraujo serume nustatyti.

Norėdami nustatyti diagnozę, turite paaukoti kraują iš venos. Po to ji nedelsiant gabenama į laboratoriją. Šie informaciniai metodai gali parodyti kirminų užkrėtimo mastą.

Kaip pasiruošti testui

Kraujo parazitams reikia duoti ryte. Prieš procedūrą patartina nieko nevalgyti - nors maisto suvartojimas yra nereikšmingas, jis vis tiek gali paveikti galutinį tyrimo rezultatą.

Parazitų tyrimo dieną leidžiama vartoti tik vandenį.

Norėdami gauti patikimiausius rezultatus, be šių pagrindinių taisyklių, prieš atlikdami ELISA analizę, turite atkreipti dėmesį į šias rekomendacijas.

 1. Likus trims dienoms iki analizės, turite nutraukti vaistų vartojimą. Vartokime tik tuos organizmui gyvybiškai svarbius vaistus.
 2. Prieš procedūrą nereikėtų įtempti fiziškai ar emociškai.
 3. Dieną prieš procedūrą nerekomenduojama vartoti alkoholinių gėrimų ir stiprios kavos.
 4. Jei antiparazitinė terapija buvo atliekama bandymo išvakarėse, procedūrą geriau laikinai atidėti.
 5. Fizioterapinės procedūros gali turėti įtakos tyrimo rezultatams, todėl prieš ELISA kraujo tyrimą reikia praleisti dvi procedūras.
Teisingai atlikta analizė parodo absoliučiai visus žmogaus organizme esančius parazitus.

Kaip apsisaugoti nuo kirminų

Daugeliu atvejų kirminai patenka į kūną per nešvarias rankas, todėl būtina laikytis jų higienos.

Turgavietėse įsigytos daržovės ir vaisiai turi būti kruopščiai nuplauti. Remiantis atliktais tyrimais, kirmėlių kiaušiniai dažnai kaupiasi ant daržovių ir vaisių.

Pirkdami mėsą ir žuvį, reikia būti atsargiems. Svarbu pirkti tik mėsą, kuri praėjo veterinarinę kontrolę. Mėsa ir žuvis turi būti kruopščiai išvirę.

Jei namuose yra gyvūnų, po jų visada turėtumėte nusiplauti rankas. Naminiai gyvūnai turėtų reguliariai atlikti profilaktiką nuo kirminų.